Variable Description

Name
I2550
Label
FMT-Butter costs 1 pound per kilogram. How much is this pack?
Dataset
Value Label Frequency % of valid % of all
-6 No questionnaire 34
0.00%
-4 More than 1 answer 3
0.00%
-3 NS/No response 1,150
0.00%
1 Top answer 1,324
12.57%
0.00%
2 2nd answer from top 5,425
51.51%
0.00%
3 3rd answer from top 3,023
28.70%
0.00%
4 4th answer from top 246
2.34%
0.00%
5 Bottom answer 514
4.88%
0.00%
Valid Invalid Min Max Mean
10532 4338 1 5 2.35

Representation

Aggregation Method
Unspecified
Temporal
False
Geographic
False

Source Questions

47

56 questions before...

UNIT OF VOLUME

1
kilometre
2
square metre
3
metre
4
cubic metre
5
millimetre

BUTTER costs 1 per kilogram How much is this pack ?

1
50p
2
2.50p
3
25p
4
4
5
2

How heavy are the apples ?

1
200 kg
2
2 kg
3
1/2 kg
4
20 kg
5
2000 kg
24 questions after...
View the complete questionnaire

Lineage

  • BCS70 Friendly Maths Test (1980) Dataset - BD3MATHS
    bcs70 age 10: Friendly Maths Test score (i2504 to i2575)
    • BCS70 Friendly Maths Test (1980) Dataset - I2550
      FMT-Butter costs 1 pound per kilogram. How much is this pack?
      • BUTTER costs 1 per kilogram How much is this pack ?